از آلبرت انیشتین این‌چنین نقل کرده اند که می‌گوید همه نابغه اند اما اگر شما یک ماهی را با توانایی‌اش در بالا رفتن از درخت مورد ارزیابی قرار دهید، آن ماهی تا آخر عمرش فکر می‌کند که یک بی استعداد است.
یکی از اشتباهاتی که در طی سال های متمادی والدین، مربی‌ها، آموزگاران، سیستم آموزشی و … انجام می‌دادند همین بود که تعریف محدودی از هوش و استعداد را ملاک سنجش توانایی و هوش کودکان قرار داده بودند و آنچه را که به عنوان بهره هوشی به آن توجه می‌کردند هوش منطقی – ریاضی افراد و این خود زمینه بسیاری از مشکلات بود.
همانطور کـــه خداوند ما را در رنـگ‌ها، شکل‌ها و شخصیت‌های گوناگونـــی آفریده، توانایی‌ها و استــــعداد های درونی ما هم با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان والدین آنچه بهتر است در خاطر داشته باشید این است که باید باورهای قدیمی و کلیشه‌های رایج در زمینه هوش را کنار گذاشته و بتوانیم توانایی‌های ویژه و زمینه‌هایی که کودکمان در آن قوی‌تر است را شناسایی کرده و در راستای شکوفایی این موهبت‌های الهی گام برداریم.

تست هوش گاردنر چیست؟

تست هوش گاردنر یکی از بهترین انواع تست هوش‌های طراحی شده برای ارزیابی میزان هوش یک فرد می‌باشد. با توجه به نظریه گاردنر، برای سنجش میزان توانایی ذهنی افراد نباید تنها به بررسی ضریب هوشی آن‌ها پرداخت چرا که هوش یک فرد به صورت یک پارچه نبوده و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این بخش‌ها میزان توانایی مختص به خود را دارند. در تست هوش گاردنر هوش افراد در انواع مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد، به نوعی می‌توان گفت که این تست هوش که به تست هوش چندگانه نیز معروف است توانایی‌های ذهنی فرد را در نُه قسمت متفاوت بخش‌بندی کرده و پس از انجام ارزیابی می‌توان پی برد که در چه زمینه‌هایی باید استعدادهای نهفته در وجود فرزندانمان را شکوفا سازیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://nokhbehcenter.com/?p=9408